Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borelioza

8. 9. 2013


Borelioza je široce rozšířené onemocnění s charakterem přírodně ohniskové nákazy. Postihuje člověka i zvířata a projevuje se nejčastěji postižením pohybového aparátu, nervové soustavy, kůže a srdce.
Původcem onemocnění je bakterie Borrelia burgdorferi. Jedná se o vysoce infekční extracelulární ( mimobuněčný ) patogen. Po proniknutí do hostitele za pomoci vektorů ( přenašečů ) se šíří lokálně v kůži nebo v krvi a lymfě. Proniká přes sliznice a dostává se do nervového systému. Vektorem neboli přenašečem onemocnění jsou krevsající členovci. Borelie byly zjištěny u 13 druhů roztočů, 15 druhů dvoukřídlých a 2 druhů blech. Za hlavního vektora se však považují především klíšťata ( hlavně Ixodes ricinus ). Rezervoárem onemocnění mohou být různé druhy volně žijících obratlovců. Infekce byla prokázána u více než 31 druhů volně žijících drobných savců a okolo 50 druhů volně žijících ptáků.
Onemocnění boreliozou se projevuje akutní či subakutní artritidou neboli zánětem kloubů, který se může v některých případech opakovat. Klinické příznaky nastupují nejčastěji 2-5 měsíců po vzniku infekce. Psi přicházejí s náhlým kulháním a výraznou bolestivostí. Proces postihuje jeden nebo několik kloubů a projevuje se opuchnutím, zvýšenou teplotou a projevy bolesti při pokusu o manipulaci s postiženou končetinou.Dalšími příznaky jsou horečka, apatie, nechutenství. Mezi vzácné příznaky patří srdeční blok, ledvinové selhání, křeče či zvýšená agresivita.
Terapie onemocnění spočívá v dlouhodobé aplikaci antibiotik ( doxycyklin 10 mg/kg po 3-4 týdny či Amoxicilli n 22mg / kg 2x denně také po 3-4 týdny ) a nemusí být vždy úspěšná. Zvláště v komplikovaných případech může dojít až k úhynu psa. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění než jeho léčba.

 


Prevence boreliozy:
 

 • Vakcinace vakcinovat doporučujeme štěnata ve věku od 14 týdnů s revakcinací za 3-4 týdny, dále je potřeba revakcinace každým rokem. U starších psů doporučujeme serologické vyšetření na stanovení protilátek, v případě pozitvního serologického nálezu nedoporučujeme vakcinaci ( pes se již setkal s boreliozou, pouze nemá příznaky ). Bohužel až 90% infikovaných psů nemusí vykazovat ihned klinické příznaky onemocnění, ty se mohou projevit až mnohem později či při nějaké stresové situaci, při oslabení organismu atd.
 • Prevence napadení zvířete klíštětem velmi důležítým aspektem v prevenci nejen boreliozy, ale i dalších onemocnění přenášených klíštětem jsou preparáty proti klíšťatům. Tyto preparáty většinou fungují i proti jiným ektoparazitům ( blechy, všenky, dravčíci atd. ). Podle typu použité látky v preparátu mohou fungovat i repelentně (neboli odpudivě ) tak, že by se klíště nemělo zakousnout.
  Máme několik aplikačních forem:
  Spot-on („kapka za krk“ ) - tekutina, která se aplikuje na kůži psa či kočky. Doba účinku je obecně mezi 4-8 týdny dle použitého preparátu. Poté se musí opakovat. Je to velmi účinná forma, u velkých psů je ale v porovnání s obojkem dražší. U menších plemen je ideální aplikační formou
  Sprej - účinná látka se nanáší na psa formou „sprejování“, musí se dodržet vždy určitý počet střiku na kg váhy a dobře aplikovat do srsti. Opakovat se musí v intervalu 3-4 týdnů. Občas problém u nervozních psů a u koček.
  Obojek - účinná látka je obsažená v obojku, z kterého se postupně uvolňuje. Účinnost obojku je okolo 6 měsíců dle typu ( většinou pokryje celé období klíšťat- nasazuje se v březnu a vydrží do září až října ). U velkých plemen je cenově nejlepší variantou.

 

Doporučení:
 

 • Štěňata ve věku 14 týdnu nechat vakcinovat s revakcinací za 3-4 týdny (zejména u psů pohybujích se často v endemických oblastech výskytu boreliozy či pracovních plemen pohybujích se v lese), dále každoročně jedna revakcinace
 • U starších psů, kteří se již setkali s velkým množstvím klíšťat v předchozích letech a nebyli ještě očkováni provést serologicé vyšetření na boreliozu před vakcinací
 • používat antiparazitární přípravky s účinností proti klíštatům u všech, i vakcinovaných zvířat

Veškeré preparáty proti klíštatům máme stále na skladě v ordinaci, rádi Vám poskytneme radu a pomůžeme s výběrem vhodného a hlavně účinného preparátu.

 


UPOZORNĚNÍ pro kočky: Většina antiparazitárních preparátů určených pro psy jsou silně toxické pro kočky ( zejména ty, které jsou na bázi permetrinu ve vyšší koncentraci ). Proto nesmí být použity u koček, v případě nákupu mimo veterinární ordinace pečlivě dbejte na to, aby byl daný preparát určen pro kočku!

autor článku: MVDr. Jan Šíma
(www.veterinabohnice.cz)