Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa psů

8. 9. 2013

Výživa psů zaznamenala v posledním desetiletí velké změny, došlo ke změně náhledu na spoustu faktů ve výživě se uplatňujících a v neposlední řadě se dnes čím dál častěji přechází z tzv. doma připravované krmné dávky ( vařené maso s různými přílohami ) na kompletní komerčně vyráběné krmivo, které je nejčastěji ve formě granulí či konzerv. Tím pádem nastává mezi mnoho chovateli problém, co je pro jejich čtyřnohého miláčka lepší a čím ho krmit, aby se mu dařilo co nejlépe. Tento problém je aktuální zejména u chovatelů, kteří si pořídili svého prvního psa. Máme v zásadě několik možností včetně různých kombinací.

1) Komerčně vyráběné kompletní krmivo ( granule, konzervy… )
2) Doma připravovaná krmná dávka ( vařené maso, těstoviny, rýže, vločky, zelenina atd )

Říct jednoznačně,která z těchto možností je lepší, je velmi složité, neboť každý způsob má své klady a zápory:

1) Komerčně vyráběné kompletní krmivo

Výhody

- standardizovaná dávka s vybalancovaným množstvím živin, minerálních látek a vitamínů
- jednoduchá aplikace krmiva, lepší dávkování a skladování
- cenově levnější denní krmná dávka, časově méně náročná příprava
- lepší stravitelnost ( pohybuje se mezi 60-80 % oproti 40-50% u doma připravené dávky krmiva )

Nevýhody

- aromaticky méně zajímavé krmivo než doma připravená dávka, problém při přechodu z domácí stravy.
- koncentrovaná strava s minimálním množstvím vody tzn. nutno podát více vody - někdy problém u psů, kteří přijímají málo tekutin ( u granulí )

2) Doma připravovaná krmná dávka

Výhody

- chutnější, aromatičtější strava
- vyšší obsah vody v krmné dávce oproti granulím

Nevýhody

- komplikace s vybalancováním krmné dávky v množství živin, minerálů, vitamínů, což může být velký problém u štěňat, zejména velkých plemen
- více času nutného na přípravu krmné dávky
- problém se skladováním připravené dávky
- cenově dražší než většina suchých krmiv

Naše rozhodnutí, čím budeme psa krmit je často závislé na mnoha faktorech. Pro výběr typu krmiva je nutné znát alespoň pár základních informací ohledně trávícího systému psa.
Pes je masožravec a má relativně krátký trávící trakt oproti všežravcům a býložravcům. Pasáž potravy probíhá poměrně rychle. Na trávení se podílí mnoho faktorů, ale ty nejdůležitější jsou množství a kvalita přijaté potravy, množství trávících šťáv a bakteriální mikroflóra. Toto vše dohromady, spolu s mnoha dalšími faktory vytváří systém, který se dynamicky vyvíjí a dokáže velmi rychle zareagovat na změny. Při podání jakékoliv krmné dávky dochází k přizpůsobení se bakterií ve střevě na trávení daného typu potravy. Toto přizpůsobení trvá okolo 7-14 dnů. Po této době se upraví trávení za spoluúčasti bakterií tak, že živiny jsou optimálně tráveny a vstřebávány, pes využije maximum z krmné dávky. Toto funguje pouze za předpokladu, že krmíme stále stejnou krmnou dávku, pokud ale zařadíme náhle ke granulím konzervu ve větším množství nebo více různých pamlsků či změníme značku krmení, může se stát, že střevo zareaguje na tuto změno zvýšením sekrece trávících šťáv, které se ale nedokáží dále ve střevě vstřebat a vznikne tím minimálně řídká stolice či až průjem. Z tohoto vyplývá, že bychom neměli střídat různé typy krmení často, protože pak zvyšujeme riziko onemocnění střeva. Pokud se rozhodneme změnit typ či značku krmení, potom tato změna musí být pozvolná, aby došlo k přizpůsobení se trávícího traktu na daný typ krmiva. Probíhá to tak, že k původní krmné dávce přidáváme postupně po několik dní čím dál více nového krmiva.

Pokud se rozhodneme pro kompletní granulované krmivo, nabízí se otázka, jaký typ a jakou značku použít. Výběr je závislý na stáří psa ( štěně, dospělý pes či senior ), plemeni, zdravotní situaci psa ( kloubní potíže, alergie, obezita atd. ), životním cyklu ( březost, laktace…) či na zátěži psa. V poslední době se doslova „ roztrhl pytel s různými značkami“ krmiv, které jsou na našem trhu k dispozici. Vybrat si, je opravdu velmi obtížné, protože každý výrobce tvrdí, že jeho značka je ta nejlepší a on má ty nejlepší hodnoty živin v krmivu. U každého krmiva by mělo být uvedeno složení. V krmivu se stanovuje obsah bílkovin, tuků, sacharidů, dále množství minerálních látek, vitamínů a dalších přidaných látek ( taurin, l-karnitin, nenasycené mastné kyseliny atd. ). Na základě těchto hodnot lze pak určit, pro jakého psa je krmivo vhodné. Nelze ale paušálně srovnávat pouhá čísla, neboť jen čísla jsou mnohdy zavádějící. U bílkovin je velmi důležité, jakého jsou původu, protože stravitelnost jednotlivých typů ( rostlinná x živočišná ) je velmi rozdílná, to samé platí u tuků, co se týče jejich funkce a prospěšnosti pro organismus ( nenasycené mastné kyseliny oproti nasyceným mastným kyselinám ). U sacharidů je velký rozdíl v trávení jednoduchých cukrů proti složitým cukrům jako je vláknina. Proto opravdu nelze hodnotit krmivo jen podle procent těchto základních živin, ale je nutné zohlednit charakter a původ surovin použitých v krmivu. Pro hodnocení krmiva je dále velmi důležitým kritériem množství energie v kg krmiva a samozřejmě nemůžeme zapomenout i na množství a kvalitu trusu, protože v tom se odráží kvalita krmiva.

Při nakupování krmiv je potřeba pamatovat na několik základních poznatků. Cena krmiva je důležitým faktorem, ale bohužel nelze paušálně tvrdit, že čím větší cena za kg krmiva, tím větší kvalita. Ale rozhodně nedoporučuji kupovat podezřele levné krmení ( cena okolo 20 Kč na kg ), protože tato cena není ani výrobní cenou obalu, natož obsahu uvnitř ). Dále se vyvarujte kupovat granule z otevřených pytlů, protože zde nevíte, jak dlouho jsou otevřené a nemáte jistotu jakosti krmiva ( možný vznik plísní, žluknutí tuků, degradace ostatních živin atd. ). Pokud si nejste jisti výběrem, nejlepší je navštívit veterinárního lékaře, který se v oblasti výživy pohybuje a ten Vám doporučí krmivo přímo Vašemu miláčkovi „na míru“. Dnes již existují i krmiva speciálně připravená pro určitá plemena. Dále je možno ve veterinární ošetřovně zdarma obdržet vakuově balený vzorek krmiva ( nejčastěji 60-100 g balení ), které nejdříve vyzkoušíte, zda bude Vašemu čtyřnohému miláčkovi chutnat a pak teprve můžete zakoupit vhodné balení. Nedoporučuji dále kupovat zbytečně velké balení, rozhodně by nemělo být otevřené déle než jeden měsíc, potom se zvyšuje riziko znehodnocení krmiva. Skladovat krmivo v suchu a temnu a chladnu či pokud možno ve speciálních nádobách, k tomu určených.

Na závěr je důležité si uvědomit, že co zkazíte výživou v období růstu psa, to pak jen velmi těžko doháníte a zbytečně psa vystavujete riziku trvalého onemocnění ( kostí, kloubů, trávícího traktu, alergie ). Proto základ úspěchu je vždy v prevenci.

autor článku: MVDr. Jan Šíma
Vet. ošetřovna Písek a Praha 8 - Bohnice
www.veterinabohnice.cz